Search

The Winners of Toronto Indie Filmmakers Festival - June 2022



Best Editing

Booksmart

Directed by

Côme Ferré


Best Actor

Al Nazemian

In

For I Am Dead

Directed by

Patricia Delso Lucas


Best Actress

Olivia Berris

In

BLUE MOON

Directed by

Emily Ruhl


Honorable Mention

Vjosa Halili

In

ADELINA

Directed by

Fanny Lecendre


Best Thriller

Keyboard

Directed by

yufeng wang


Comedy Film

Love Affair in the Afternoon

Directed by

Katsuhide Yamago


Honorable Mention

Kiwi Hunter

Directed by

Tom Aitcheson


Dance Film

Blue Delusion

Directed by

Fang Guan

yue Jia Yu


Best Inspirational Film

Lavandières

Directed by

Ella MOUN


MicroFilm

She Sings Within Walls

Directed by

Bernie Masterson


Honorable Mention

My Sweet DOLLy

Directed by

Kurt Leitner


LGBTQ Film

Duet

Directed by

Shae Xu


Honorable Mention

Petals

Directed by

Davide Boccalini


Best Female Empowerment

SUGAR

Directed by

Jermaine Quick


Music Video

A Feast That Never Comes

Directed by

Maria Juranic


Honorable Mention

Leo Wang - Experience That

Directed by

Cheng Kai Kao


Honorable Mention

Emergency Musical Response

Directed by

Cosmo Swevens


Honorable Mention

Flâneur

Directed by

Wanqiu Oneness Zeng


Virtual Reality

KOMEZ ALEF O

Directed by

Ioulia Isserlis


Honorable Mention

'THE QUEST: Everest VR' Experience

Directed by

Alex A Harz


Best Student Film

Man Up

Directed by

Brandon Fallat


Honorable Mention

In Dutch

Directed by

Christian Miller


Best Script

Appearances

Writer Joan Tofteland


Honorable Mention

Future Perfect (Short)

Writer Shaughn Cameron


Honorable Mention

Bad Love Tigers

Submitter Kevin Schewe


Honorable Mention

a Soulless Man Story

Writer Emanuele La Placa


Honorable Mention

Perry

Writer RJ Watson


Honorable Mention

THE BLACK MAGICIAN

Writer KYKESHA S JONES


Best Animation

Sea ya

Directed by

YANI SUN


Honorable Mention

White Bear in Hippo Land

Directed by

Romain Claris


First Time Filmmaker

CANDY LOPESINO

For

THE IBERIANS


Honorable Mention

yufeng wang

For

Keyboard


Honorable Mention

Léonard Calmet

For

Nous les braves


Feature Documentary

Shoah Ambassadors

Directed by

Keith Famie


Short Documentary

The Positive Alternative - Meat

Directed by

Tim Arnold


Honorable Mention

Nelly : Since we are

Directed by

Josué Bertolino


Honorable Mention

Netaji @ 125

Directed by

Subimal Bhattacharjee


Honorable Mention

The Positive Alternative - Net-zero production

Directed by

Tim Arnold


Honorable Mention

Peace and Love Will Never Die, A Song for John and Yoko

Directed by

Jill A Walker


Honorable Mention

PLAYERS vs COVID

Directed by

Tomislav Zaja


Experimental

Kipu, construcciones colectivas

Directed by

SANTIAGO CANCION


Honorable Mention

Pulses Of The Pavements

Directed by

Varoujan Froundjian


Honorable Mention

The Bilocations of the Soul

Directed by

Flavio Piscopo


Feature Film

Run Rabbit

Directed by

Justin Rose


-


Short Film

Las Parcas

Directed by

Ivan Mulero


Honorable Mention

tHE aGe oF aNXieTy

Directed by

Stephen Donovan, Mark Dendy


Honorable Mention

The Shack - An Atmos-Fearic Thriller

Directed by

Dark Hoffman


Honorable Mention

Stray

Directed by

John D Lofton IV


Honorable Mention

Someone Will Assist You Shortly

Directed by

Jon Levenson


-


Directors Main Competition

BINZHI ZHANG

For

GOES ASHORE


Honorable Mention

Emanuela Boisbouvier

For

Margins


Honorable Mention

John D. Lofton IV

For

Hysterium


Honorable Mention

Dustin Nowlin

For

Incidental


-


Best Director

Jason Kelly Lee

For

Sticks and Stones


Honorable Mention

Jeremy Grant, Lisel Forst

For

The First Dance


Honorable Mention

Chris Rudz

For

Lockdown showdown


Honorable Mention

Getting There

Directed by

Tyler Crosby


-


Best Female Director

Kasha Fauscett

For

Camp Koba


-


Best Producer

Marianna Novikova

For

Optics

Directed by

Oleksii Novikov


Honorable Mention

Sam Wickey

For

Camp Koba

Directed by

Kasha Fauscett