top of page

The Winners of Toronto Indie Filmmakers Festival - February 2023



Shivaan Makker

For

Pastiche

in Best Director


Our Triumphant Holy Day

Director Greg Di Roma

in Best Feature Documentary


Giovanni Coda

For

The bride in the wind

in Best Actor


To Dwell in Dreams

Director Joshua Sikora

in Best Sci-fi


THE DREAM CATCHER

Director Piotr Szkopiak

in Best Thriller


Secret superstars the hidden history of the Kennedy cup

Director Tom O'Flaherty

in Best Sport Film


What I'm Saying

Submitter Bear Kosik

in Best Performance / Song


The Bloom

Director Jody Xiong

in Best Inspirational Film


FLASH

Director Ryan Henderson

in Best Horror Film


Recovery

Director Jean-Claude Boulos

in Best Humanitarian Film


Safely Feel The Real World

Director Jody Xiong

in Best Commercial/Advertisement Video


And I never saw her again...

Director André Ibrahim

in MicroFilm


Call me Damien

Director Sonja Mayer

in LGBTQ Film


Christabel Rhapsody for Violin and Orchestra

Submitter Albert Syeles

in Original Score


I've Been Afraid

Director Cecelia Condit

in Best Female Empowerment Award


Lady Samurai - the final cut

Director Fay Yvonne Goodman

in Best Female Empowerment Award (Honorable Mention)


The Quirk Chronicles (2019)

Director Autumn Simmons

in Best Female Empowerment Award (Honorable Mention)


"AROUND THE BEND" - [MUSIC VIDEO}

Directors UNSEENMEDIA, NRBARZ

in Music Video


Shores of LOCI

Submitter Ellen Utrecht

in Virtual Reality


Mortal Path Series: Bound By Blood TV Pilot

Submitter Dakota Banks

in Best Web-Series / T.V Series


Montreal has died

Directors Jean-Nicolas Bertouille-Blais, Audrey Durand

in Student Films


Lions of Florence

Writer Ken White

in Feature Script


Heartbreak Hotel

Writer Michael Thomas Holliday

in Feature Script (Honorable Mention)


Zen Waterfalls

Writer James Mason

in Feature Script (Honorable Mention)


Again, Mama

Writer Geqi Li

in Short Script


On The Moon

Director Kalico Jack

in Animation


Precipice

Director Joshua Sikora

in Animation (Honorable Mention)


Interruptor

Director Maggie Nightingale

in Animation (Honorable Mention)


Homebird

Director Harry Collins

in Animation (Honorable Mention)

Lost in Space.

Director Joey Ahlbum

in Animation (Honorable Mention)

Melody of Ceylon

Director Arvind Appadourai

in First Time Filmmaker


We Would All be Kings

Director Márel Malaret

in Feature Documentary


Histoire d'Une Larme (Ita-sub-Eng)

Director Giovanni Coda

in Feature Documentary (Honorable Mention)


Cai Lun's Key: How the Kam People Preserved the Earliest Papermaking

Director Marie Anna Lee

in Short Documentary


Border-Ball

Director Joel Tauber

in Short Documentary (Honorable Mention)


Patricia Coates

For

Lucy Palustris: The Dinner Party

in Best Actress


Man with Shadow

Director Ema Kugler

in Experimental Film


Prufrock

Director Gerald Varney

in Experimental Film (Honorable Mention)


SOLSTICE

Director Miguel Raymond

in Experimental Film (Honorable Mention)


ONCE UPON A TIME ON ALL HALLOWS' EVE

Director JAROSLAW GOGOLIN

in Feature Film


POSTCARD

Director Oleksii Kirin

in Best Short Film


Let Me Go

Director Matthew Lai

in Best Cinematography


Alex Spott

For

No Other Gods But Me

in Best Female Director


You Turn Men To Birds

Director Alex Palumbo, AJ Letts

in Best Editing


O Torneiro da Mouraria – The Wood Turner from Évora

Director Takis Panas and Andre Birken

in Best Poster


James Caley

For

Vision of the Vampyre

in Best Producer


Roger Paradiso

For

Searching for Camelot

in Best Director

Comentários


bottom of page